Jak wybrać biżuterię dla swojej kobiety
Srebro to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych kruszców

Srebro to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych kruszców

Tajemnicze perły

Srebro to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych kruszców, z których wykonuje się biżuterię. Wynika to z kilku jego właściwości, o których zaraz Wam opowiem.

Srebro należy do grupy metali szlachetnych, czyli takich, które cechuje wysoka odporność chemiczna - nie ulegają korozji i w małym stopniu reagują z innymi pierwiastkami, czyli są po prostu odporne i wytrzymałe.

Srebro to pierwiastek unikalny i niezwykle cenny dla ludzkości. Na naszej planecie srebra jest stosunkowo mało. Największe złoża występują w Ameryce Północnej i Południowej, dużymi producentami srebra są również Chiny, Australia, a także Polska. 

Ludzie znają srebro od tysięcy lat, pierwsze wykonane ze srebra przedmioty pochodzą sprzed 4 tysięcy lat p.n.e. Długo służyło jako środek płatniczy i do dziś jest bardzo cenionym na całym świecie kruszcem.

Dlaczego srebro jest wykorzystywane w jubilerstwie?

Srebro jest miękkie, czyli łatwe w obróbce i plastyczne. Odznacza się pięknym połyskiem - można je tak wypolerować, aby pełniło rolę lustra. To jedyny pierwiastek na świecie, który odbija nawet 95% widocznego spektrum światła. 

Co oznaczają próby srebra?

Być może zwróciliście uwagę, że srebrna biżuteria posiada na metce różne oznaczenia. Jednym z nich jest tzw. próba srebra, czyli informacja o tym, jaki procent czystego srebra jest w danym wyrobie.

Czyste srebro jest jednak zbyt miękkie, aby wytwarzać z niego biżuterię, stąd do jej produkcji najczęściej wykorzystuje się stopy z miedzią lub innymi metalami, które gwarantują lepszą trwałość. Im wyższa próba, tym więcej w danym stopie czystego srebra.

Obecnie mamy kilka typów prób srebra: 

  • 999 - zawierająca 99,9% czystego srebra - ze srebra tej próby nie wykonuje się biżuterii, gdyż jest zbyt miękkie 
  • 925 - zawierająca 92,5% czystego srebra - gwarantuje optymalną twardość przy największym możliwym udziale kruszcu
  • 875, 830 i 800 - srebro tej próby wykorzystywaniu jest przy wytwarzaniu niektórych tańszych elementów biżuterii.

Jak rozpoznać najwyższą próbę srebra?

Każda poważny producent zawiera informację o próbie srebra na metce, a wyroby o wadze powyżej 5 g powinny zostać ocechowane i próba powinna być widoczna na biżuterii. Jeżeli nie posiadacie matki i chcecie ocenić “domowymi” sposobami, czy macie do czynienia ze srebrem najwyższej próby spróbujcie przyłożyć ją do magnezu. Srebro nie powinno być przyciągane przez jakikolwiek magnez. Jeżeli tak się dzieje - świadczy to o większej zawartości innych metali i niższej próbie. Poza tym srebro jest bezwonne - jeśli czujesz charakterystyczny zapach miedzi, również świadczy to o domieszce metalu.