Srebro to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych kruszców
Tajemnicze perły

Tajemnicze perły

Biżuteria najlepsza na lato.

Tajemnicze perły

Perły to prawdopodobnie najstarsze znane człowiekowi klejnoty. Odnalezione w Egipcie perłowe naszyjniki pochodzą sprzed 2500 lat p.n.e. Zwane są diamentami głębin za względu ns swoją wartość i pochodzenie.

Symbolika pereł

W starożytnym Rzymie perły były symbolem młodości i płodności, w starożytnej Grecji symbolizowały nieskazitelne piękno i doskonałą miłość, a współcześnie nie potrafimy sobie wyobrazić bez nich klasycznej elegancji.

Rodzaje pereł

Ze względu na pochodzenie perły dzielimy na:

-naturalne

-hodowlane

-syntetyczne

Perły naturalne

Perły są wytwarzane przez perłopławy perłorodne, które są jedną z odmian małży. Powstają wskutek dostania się do skorupy małży ciała obcego np. ziarenka piasku. Mięczak chce się bronić i otacza je masą perłową. Jest to substancja organiczna przybierająca zaokrąglony kształt. W naturze dzieje się to bardzo rzadko - na wiele tysięcy małż tylko jedna wytwarza perłę  i zazwyczaj trwa to kilka lat, stąd też naturalne perły są bardzo drogie.

Perły występują w różnych kształtach - zaokrąglone, w kształcie łez, nieco spłaszczone oraz o nietypowych formach geometrycznych. 

Perły hodowane

W dzisiejszych czasach pereł wyławianych naturalnie na ma już powszechnie w sprzedaży. Nie można ich znaleźć w żadnym sklepie jubilerskim, a jedynie na wystawach czy w luksusowych domach aukcyjnych. Związane jest to nie tylko z kosztami, ale również z ochroną środowiska.

Chińczycy jako pierwsi wpadli na pomysł, aby perły hodować i przez to znacznie przyspieszyć proces ich powstawania. W XIII wieku zaczęli sami umieszczać ziarenka piasku w muszlach małż. Obrońców praw zwierząt uspokajamy - mięczaki nie mają układu nerwowego i proces ten nie jest dla nich bolesny. Obecnie perły są hodowane na szeroką skalę - zarówno w zbiornikach słodkowodnych (tu hodowla jest łatwiejsza), jak i morskich (hodowla jest bardziej kosztowna i wiąże się z ryzykiem).

Perły syntetyczne

Perły syntetyczne są imitacją pereł naturalnych i hodowlanych. Wyglądem przypominają prawdziwe, ale są wykonane ze szkła, plastiku, alabastru czy hematytu pokrytych emalią naśladującą powierzchnię pereł naturalnych. Ta odmiana pereł jest niezwykle modna, gdyż pozwala na uzyskanie różnych kształtów i kolorów. Do lamusa należy odłożyć przestarzałe uprzedzenia, że sztuczne perły wyglądają tanio i kiczowato. Coraz częściej są wykorzystywane w kolekcjach znanych marek i są odpowiedzialną alternatywą - podobnie jak sztuczne futra czy samochody hybrydowe.