Jak dbać o srebrną biżuterię?

Biżuteria ma o do siebie, że niezależnie od rodzaju kruszcu, z którego jest wykonana, z upływem lat traci swój blask. Na skutek użytkowania na jej powierzchni mogą pojawić się różnego rodzaju uszkodzenia – rysy, zadrapania, otarcia czy nieestetyczny ciemny nalot. Ten ostatni dotyczy przede wszystkim srebrnej biżuterii - to całkowicie naturalny proces za który odpowiada siarczek srebra, który znajduje się w powietrzu. Im więcej związków siarki w powietrzu - czyli im więcej zanieczyszczeń, tym szybciej możemy spodziewać się, że nasze srebrne ozdoby ściemnieją.

Biżuteria ma szansę cieszyć nas nieskazitelnym wyglądem bardzo długo, jeżeli będziemy o nią dbać – właściwie użytkować i czyścić.

 

Przechowywanie:

·  Należy oprzeć się pokusie trzymania biżuterii na wierzchu. Najlepiej przechowywać ją w zamkniętym pudełku - może być to specjalna szkatułka, kuferek, szuflada w szafie czy plastikowy pojemnik. Warto, aby wyłożone były miękkim materiałem i posiadały przegródki.

·  Srebrne pierścionki, kolczyki czy zawieszki warto włożyć - każdy oddzielnie - do woreczka strunowego. Zabezpieczy to w jeszcze większym stopniu przed ciemnieniem, a także przed uszkodzeniem mechanicznym czy rysami, które łatwo powstają przy wspólnym przechowywaniu.

·  Naszyjniki, łańcuszki i wisiorki warto powiesić na specjalnych haczykach lub stojakach. Zapobiega to ich poplątaniu oraz zarysowaniu większych elementów. Haczyki można zamocować po wewnętrznej stronie szafy, dzięki czemu będziemy miały łatwy dostęp do naszych kolekcji.

·  Pierścionki i małe kolczyki z zapięciem w postaci sztyftu będą miały się najlepiej w szkatułkach ze specjalnymi rowkami. 

·  Sposobem na przechowywanie długich kolczyków może być - podobnie jak przy łańcuszkach - zawieszenie ich haczykach lub trzymanie w pudełkach, w których je dostałyśmy.

Użytkowanie:

·  Biżuteria nie lubi wilgoci, pod jej wpływem niszczeje i traci swój blask. Unikaj zatem pozostawiania jej w łazience i nie zapominaj o zdejmowaniu ozdób prze prysznicem, kąpielą czy pójściem na basen.

·        Środki chemiczne, które stosujemy na co dzień w naszych domach, również źle wpływają na wygląd naszych ozdób, dlatego należy pamiętać, aby najlepiej zdejmować je przed ich użyciem.

 

Czyszczenie:

Ciemny osad na srebrnej biżuterii jest procesem odwracalnym i każdy z nas może domowymi sposobami go usunąć. Jak to zrobić? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

·  Sól i folia aluminiowa - możemy naszej biżuterii zafundować oczyszczającą “kąpiel”. Wystarczy, że włożymy nasze ozdoby do niewielkiej miseczki (szklanej lub plastikowej) wyłożonej folią aluminiową. Folię dobrze jest wcześniej pognieść. Biżuterię zalewamy gorącą wodą z dodatkiem soli kuchennej. W wyniku reakcji chemicznych osad zostanie usunięty. Po kilkunastu minutach należy wyjąć biżuterię z roztworu, przepłukać pod bieżącą wodą i osuszyć delikatną ściereczką.

·  Pasta do zębów - również świetnie usuwa osad, ale należy upewnić się, czy nie jest to pasta wybielająca - taka mogłaby spowodować trwałe odbarwienie. Pastę należy nałożyć na biżuterię za pomocą miękkiej ściereczki, którą delikatnie pocieramy zabrudzone powierzchnie. Po wyczyszczeniu płuczemy i delikatnie osuszamy. Pamiętacie, aby nie szorować biżuterii szczoteczką - mogłoby to spowodować zarysowania.

·  Sok z cytryny i oliwa z oliwek - mieszamy świeżo wyciśnięty sok z cytryny z niewielką ilością oliwy. W tak powstałym roztworze moczymy miękką ściereczkę i polerujemy naszą biżuterię.

·  Soda oczyszczona - wystarczy, że zrobisz gęstą pastę mieszając sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody. Powstałą pastą należy wyczyścić biżuterię, przepłukać wodą i delikatnie osuszyć.

Należy również pamiętać, czego bezwzględnie nie robić w trakcie czyszczenia biżuterii:

·  Nie używać szorstkich materiałów, papierowych ręczników ani szczotek. Srebro jest podatne na zarysowania, zatem każde potraktowanie biżuterii tego typu materiałami, może się dla niej źle skończyć. Najlepiej sprawdzi się ściereczka a mikrofibry lub delikatna gąbeczka.

·  W trakcie czyszczenia nie stosuj gumowych rękawiczek - guma w kontakcie ze srebrem może powodować korozję.