Biżuteria - najlepszy prezent na Walentynki
Cyrkonie - co warto o nich wiedzieć?

Cyrkonie - co warto o nich wiedzieć?

Drzewo życia w biżuterii

Cyrkonie to jedne z najczęściej stosowanych zdobień biżuterii - zarówno srebrnej, jak również złotej. Niewiele jednak osób wie, czym naprawdę jest cyrkonia i jakie posiada właściwości. Zatem zanim kupisz kolczyki lub bransoletkę, która zawiera cyrkonie - dowiedz się o nich trochę więcej. Czym jest cyrkonia?

To nic innego jak syntetyczny kamień ozdobny, który nie ma swojego odpowiednika w przyrodzie. Jest efektem topienia tlenku cyrkonu i itru umożliwiających utworzenie sześciennej formy cyrkonii. Zazwyczaj jest bezbarwna, ale dzięki domieszce niklu, kobaltu czy chromu można uzyskać inne zabarwienie. Wachlarz kolorystyczny cyrkoni jest bardzo szeroki, co daje wiele możliwości przy produkcji biżuterii.

Cyrkonie zostały odkryte w latach 30-stych, ale do sprzedaży weszły dopiero 30 lat później. Obecnie jednym z największych producentów są Chiny. Właściwości cyrkonii Cechą charakterystyczną cyrkoni jest ich niezwykły blask i wygląd przypominający do złudzenia diamenty, stąd zyskały tak wielką popularność w branży jubilerskiej. Oprócz imitacji diamentu mogą udawać również inne kamienie szlachetne takie - np. ametyst. Cyrkonie pięknie komponują się ze srebrem i złotem.

Cyrkonie są odporne na działanie wysokiej temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne, poza tym charakteryzuje się nieskazitelną strukturą wolną od skaz.