Srebrna biżuteria ma to do siebie, że z czasem traci swój blask i powstaje na niej ciemny  nalot. To całkowicie naturalny proces za który odpowiada siarczek srebra, który znajduje się w powietrzu. Im więcej związków siarki w powietrzu - czyli im więcej zanieczyszczeń, tym szybciej możemy spodziewać się, że nasze srebrne ozdoby ściemnieją. 

Na szczęście jest to proces odwracalny i każdy z nas może domowymi sposobami usunąć nieestetyczny nalot i sprawić, aby biżuteria wyglądała jak nowa. Jak to zrobić? Oto moje sprawdzone sposoby:

  • Sól i folia aluminiowa - możemy naszej biżuterii zafundować oczyszczającą “kąpiel”. Wystarczy, że włożymy nasze ozdoby do niewielkiej miseczki (szklanej lub plastikowej) wyłożonej folią aluminiową. Folię dobrze jest wcześniej pognieść. Biżuterię zalewamy gorącą wodą z dodatkiem soli kuchennej. W wyniku reakcji chemicznych osad zostanie usunięty. Po kilkunastu minutach należy wyjąć biżuterię z roztworu, przepłukać pod bieżącą wodą i osuszyć delikatną ściereczką.
  • Pasta do zębów - również świetnie usuwa osad, ale należy upewnić się, czy nie jest to pasta wybielająca - taka mogłaby spowodować trwałe odbarwienie. Pastę należy nałożyć na biżuterię za pomocą miękkiej ściereczki, którą delikatnie pocieramy zabrudzone powierzchnie. Po wyczyszczeniu płuczemy i delikatnie osuszamy. Pamiętacie, aby nie szorować biżuterii szczoteczką - mogłoby to spowodować zarysowania.
  • Sok z cytryny i oliwa z oliwek - mieszamy świeżo wyciśnięty sok z cytryny z niewielką ilością oliwy. W tak powstałym roztworze moczymy miękką ściereczkę i polerujemy naszą biżuterię.
  • Soda oczyszczona - wystarczy, że zrobisz gęstą pastę mieszając sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody. Powstałą pastą należy wyczyścić biżuterię, przepłukać wodą i delikatnie osuszyć.

Należy również pamiętać, czego bezwzględnie nie robić w trakcie czyszczenia biżuterii:

  • Nie używać szorstkich materiałów, papierowych ręczników ani szczotek. Srebro jest podatne na zarysowania, zatem każde potraktowanie biżuterii tego typu materiałami, może się dla niej źle skończyć. Najlepiej sprawdzi się ściereczka a mikrofibry lub delikatna gąbeczka.
  • W trakcie czyszczenia nie stosuj gumowych rękawiczek - guma w kontakcie ze srebrem może powodować korozję. 

I co najważniejsze - zawsze łatwiej jest zapobiegać tworzeniu osadu i odpowiednio przechowywać naszą biżuterię. Pisałam o tym w poprzednim artykule: https://adasrebro.pl/blog/inspiracje/jak-przechowywac-bizuterie

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.